Sąd dopuszcza dowód z opinii OZSS w sytuacji, kiedy zachodzi konieczność uzyskania wiadomości specjalnych w zakresie dotyczącym m.in. relacji łączących oboje rodziców z małoletnimi dziećmi, kwalifikacji i kompetencji rodzicielskich uczestników postępowania, sposobu uregulowania kontaktów z małoletnimi dziećmi, w taki sposób, aby służyły one dobru dziecka, wpływu sytuacji konfliktowej na dziecko, a także stwierdzenia innych przeszkód mogących mieć wpływ na sprawowanie władzy rodzicielskiej, w tym uzależnień, czy zaburzeń psychicznych osób badanych.
Dowód z opinii OZSS dopuszczany jest i przeprowadzany co do zasady z sprawach rodzinnych, a zatem w postępowaniu o rozwód, o uregulowanie władzy rodzicielskiej, kontaktów z dzieckiem, czy ustalenie miejsca pobytu dziecka, a także w sprawach dot. przysposobienia, czy uprowadzenia dziecka.
Biegli sądowi przeprowadzają badania, które składają się z wywiadu indywidualnego z rodzicami i dziećmi, obserwacji relacji pomiędzy uczestnikami badania, testów psychologicznych m.in. dot. oceny osobowości, predyspozycji rodzicielskich oraz analizy dokumentacji znajdującej się w aktach sądowych.
Opinia biegłych jest dokumentem zawierającym szczegółowy opis przeprowadzonych badań, wyniki tych badań, wnioski biegłych oraz odpowiedź na pytania sądu dot. poszczególnych kwestii związanych m.in. z rekomendacją sposobu uregulowania sytuacji opiekuńczo – wychowawczej małoletniego dziecka w sposób najbardziej zgodny z jego potrzebami i szeroko rozumianym dobrem.
Pomimo, iż opinia OZSS nie jest dla sądu wiążąca, ale ma duży wpływ na decyzje sądu z uwagi na nie posiadanie przez sąd wiadomości specjalnych z zakresu pedagogiki, psychologii, czy psychiatrii i korzystanie w tym zakresie z opinii biegłych.